Zimowa jazda na motocyklu- przydatne akcesoria motocyklowe.

Zimowa jazda na motocyklu i akcesoria z nią związane

Do jazdy na motocyklu zimom musimy przygotować trzy składowe elementy – motocykl, ekwipunek oraz motocyklistę.

Przede wszystkim musimy podkreślić, że jazda zimom może być znacznie bardziej niebezpieczna niż w sezonie i próbowanie jej polecamy jedynie doświadczonym motocyklistom. Jazda powinna być płynna, bez pośpiechu, późnego hamowania i gwałtownego przyspieszania. Zanim zdecydujesz się na jazdę w niesprzyjających warunkach potrenuj jazdę po śliskiej nawierzchni na torze pod okiem instruktora lub chociaż na pustym parkingu.

Jeżeli zdecydowałeś się jazdę zimą, sprawdź jakie elementy wyposażenia mogą Ci ją ułatwić i uprzyjemnić.

Grzane manetki

Komu nigdy nie zamarzły dłonie na kość, niech pierwszy rzuci kamień!

Zimowa jazda na motocyklu

Sterowaniem zajmuje się elektroniczny przełącznik, dopasowane są do dwóch rodzajów kierownicy i tych uniwersalnych i calowych. Na rynku znajdziecie opcje z różnymi poziomami podgrzewania. Warto wybrać te, które mają ich więcej.
“Trójkę wybierz Panie” – jak brzmi cytat ze Shreka. Minimum trzy poziomy grzania są wymagane, aby wasze manetki sprawdzały się w zimnych warunkach. Czy jest obawa przed tym, że guma się stopi, albo nasze dłonie zostaną poparzone? W większości znajduje się automatyczna blokada, która wyłącza urządzenie w przypadku, np. zwarcia.

Czy warto zdecydować się na taki zakup? Czy może jednak same rękawice z membraną wystarczą?
Mi nie wystarczyły – Julia. Rękawice z membraną zatrzymały wiatr i deszcz, nie zatrzymały jednak przeszywającego zimna, a moje dłonie nie miały możliwości ugrzać się same. Na ratunek przyszły manetki, które poradził sobie z chłodem na zewnątrz. Już nie trzeba było ogrzewać rąk silnikiem 🙂
UWAGA! Nie używajcie rękawic z membranami wraz z grzanymi manetkami, może dojść do spalenia membrany i skutkować to będzie deszczem i wiatrem w środku.

Odzież przeciwdeszczowa

Jakie bywają polskie zimy każdy widzi. Kombinezon przeciwdeszczowy bywa, w naszych warunkach klimatycznych, niejednokrotnie większym sprzymierzeńcem motocyklisty niż ciepła podpinka.

monsun YELLOW Sklep Motocyklowy Wrocław
Kombinezon przeciwdeszczowy Monsun

Przy padającej mżawce , w mieście pół biedy, jakoś dojedziesz do celu i się wysuszysz ale przy wyjeździe poza miasto mokra odzież motocyklowa staje się dużym problemem. Oczywiście istnieją rozwiązania, które w pewnym stopniu zabezpieczą nas przed opadami atmosferycznymi ale gwarantuje wam, że 100 czy 200km zrobione w ulewnym deszczu jest niemal niemożliwe do komfortowego przejechania bez dobrego kombinezonu przeciwdeszczowego. Woda plus wiatr zamieniają nasze ciuchu w dobrze działającą chłodziarkę- nic przyjemnego zimą. Przeciwdeszczowa odzież motocyklowa zapewnia nam sporo komfortu, chroni przed deszczem i wiatrem a dodatkowo oddycha. To czy wybierzecie kombinezon przeciwdeszczowy czy motocyklowy komplet przeciwdeszczowy składający się z motocyklowych spodni i kurtki nie jest już tak bardzo istotne choć z doświadczenia wiemy, że motocyklowe zestawy przeciwdeszczowe, spodnie plus motocyklowa kurtka przeciwdeszczowa są wygodniejsze w zakładaniu ale lepiej sprawdzają się kombinezony przeciwdeszczowe jednoczęściowe ( woda nam w pas nie wejdzie).

Handbary

Osłony dłoni ( handbary ) to nie tylko ochrona dłoni podczas offroad ‘owych wypadów. Hand bary sprawdzają się doskonale jako pierwsza linia walki z wiatrem wiejącym na dłonie motocyklisty. Połączenie wspomnianych wcześniej grzanych manetek z  handbarami pozwala oszczędzić nasze palce przed przemarznięciem, przemoczeniem itd. Handbary osłonią nas przed wiatrem a dzięki temu również zmniejszą ilość wody spadającą na nasze rękawice motocyklowe. Pęd powietrza rozbijający się na handbarach będzie stanowił naturalną osłonę wywiewająca krople deszczu. Jesli do tego dodać przyjemne ciepło grzanych manetek to wiadomo że można ruszać w drogę. Nasze akcesoria motocyklowe mogą być prawdziwym game changer’em dzięki któremu sezon motocyklowy trwa cały rok.

Pokrowce na kolana

3103 1 Sklep Motocyklowy WrocławStawy, stawy i jeszcze raz stawy, i nie mówimy tu o zbiornikach wodnych. Kolana bardzo szybko cierpią przez wiatr, który bardzo głęboko wchodzi w ich wnętrze. Przewianie nawet ciepłym powietrzem może powodować nieprzyjemne w skutkach efekty. Odczujemy od razu lub po kilku latach. Przeciwdziałajmy temu!

Warto również pomyśleć o mufkach motocyklowych. Przyjemnie cieple mufki to doskonałe akcesoria motocyklowe na zimę. Wypełnione polarowym podszyciem spełniają rolę zintegrowanych z motocyklem “rękawiczek”. Całkiem przyjemne akcesoria dla skuterzystów choć niejednokrotnie widywaliśmy wykorzystanie mufek motocyklowych również w motocyklach turystycznych.

Zaczęliśmy od stwierdzenia “zimowa jazda” ale czy tylko zimowa? Kto jeździ w dłuższe trasy wie doskonale że motocyklowy kombinezon przeciwdeszczowy, grzane manetki czy handbary, sprawdzają się doskonale również podczas całego sezony motocyklowego.  Dobre jakościowo, sprawdzone akcesoria motocyklowe sprawiają, że zła pogoda na jazdę motocyklem nie istnieje. Z resztą, my też jesteśmy zdania, że nie ma złej pogody dla motocyklistów są tylko źle przygotowani motocykliści dlatego doradzamy jak ubrać się na motocykl zimą.