Bagaże motocyklowe – podpowiadamy jak wybrać

Bagaże motocyklowe – jak wybrać te najlepsze?

Planujesz w nowym sezonie częstsze podróże motocyklowe? A może jesteś wytrawnym turystą i przyszła pora na odświeżenie sprzętu? Każdy fan długich motocyklowych wycieczek na pewno powinien być dobrze dobrany bagaż motocyklowy. W tym wpisie dowiesz się jakie są rodzaje bagaży motocyklowych, jak dobrać najodpowiedniejszy sprzęt do swojego motocykla i upodobań oraz na jakich producentów warto zwrócić uwagę. Bagaże motocyklowe – podpowiadamy jak wybrać!

Rodzaje bagaży motocyklowych

Istnieje wiele możliwości przewożenia ekwipunku na motocyklu – od kufrów motocyklowych, przez małe torby, aż po plecaki dedykowane riderom. Przed wyborem warto poznać wszystkie dostępne opcje. A oto one!

Kufry motocyklowe

sklep z odzieżą motocyklową wrocław

Kufry to bardzo praktyczne i często stosowane rozwiązanie. Wykonane są z eleganckiej skóry lub wodoodpornego aluminium. Charakteryzują się solidną konstrukcją, dzięki której przewieźć możemy zarówno lekki jak i cięższy bagaż, który bez szwanku zniesie wszystkie trudy podróży. Ich zaletą jest także możliwość dokupienia takich akcesoriów jak stolik, bidon, kanister. Występują dwa typy kufrów – centralne i boczne.

Kufry centralne
cześci motocyklowe

 

 

 

 

 

To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają za mało miejsca na bagaż albo nie chcą jeździć z sakwami bocznymi. Przydatne na krótsze wypady, na przykład by pozwiedzać okolicę – zmieści się do nich kask, co pozwoli na komfortowe spacery czy załatwianie bieżących spraw bez noszenia zbędnego ekwipunku ze sobą. Rewelacyjnie spiszą się także na długodystansowych wyprawach.

Kufry boczne

cześci motocyklowe

Bagażniki montowane w tylnej części pojazdu, poniżej siedzenia pasażera, bo obu stronach motocykla. Należy je odpowiednio dobrać, ponieważ źle założone mogą negatywnie wpływać statykę pojazdu, szczególnie na zakrętach.

Kufry skórzane

To idealny wybór dla właścicieli chopperów i cruiserów, którzy przykładają dużą wagę do wyglądu swoich motocykli. Charakteryzują się trwałością, są uniwersalne, a do tego stylowo wyglądają. Do wyboru są takie o klasycznym wyglądzie lub ozdobione frędzlami, ćwiekami czy klamrami.

Torby i sakwy motocyklowe (sakwy tekstylne, sakwy skórzane)

Bagaże cechujące się elastycznym materiałem. Mogą być montowane w miejsce kufra, z tyłu motocykla, na bak lub w tylnej części motocykla, po obu stronach pojazdu (tak jak kufry boczne). Torby występują także w formie małych, poręcznych bagaży, montowanych na udo czy pas motocyklisty.

10143 2 Sklep Motocyklowy Wrocław

3471 2 Sklep Motocyklowy Wrocław3485 5 Sklep Motocyklowy Wrocław

Zestawy sakw i stelaży

Usztywniona konstrukcja, która zapewnia stabilność podczas szybkiej jazdy równie w sytuacji gdy sakwy nie są w pełni zapakowane. Stelaż zazwyczaj dedykowany pod model motocykla.

zestaw sakwa i stelaz legend gear BLACK 1 Sklep Motocyklowy Wrocławzestaw sakwa legend gear pas sls left ls1 98l sw motech 4 Sklep Motocyklowy Wrocław

 

 

 

 

 

Plecaki dla motocyklisty

Zaprojektowany bezpośrednio do jazdy na motocyklu, wzmocniony oraz wyposażony w stabilizujące go na plecach paski. Konstrukcja umożliwia dopływ powietrza do pleców.

2332 2 Sklep Motocyklowy Wrocław1724 1 Sklep Motocyklowy Wrocławplecak wodoodporny buse litrow WHITE 2 Sklep Motocyklowy Wrocław

 

 

 

 

 

Roll bagi

Wodoodporne torby rolowane są idealne na dalekie wyprawy. Charakteryzują się szczelnością, odpornością na niesprzyjające warunki pogodowe, a do tego po zwinięciu są bardzo kompaktowe.

2363 1 Sklep Motocyklowy Wrocław2365 2 Sklep Motocyklowy Wrocław2364 2 Sklep Motocyklowy Wrocław

Jak dobrać bagaż do swojego motocykla?

Dobranie kufra do motocykla nie jest wcale banalną sprawą. Przede wszystkim różne kufry pasują do różnych modeli motocykli. Do Adventure’a najlepiej pasować będą kufry metalowe, do Cruiser’a czy Chopper’a właściwszym wyborem będzie kufer skórzany lub sakwy, a do motocykla szosowo-turystycznego kufry z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Motocykliści jeżdżący motocyklami sportowymi natomiast najczęściej decydują się na sakwy tekstylne – konstrukcja tych maszyn zwykle nie jest dostosowana do stałego montażu stelaży pod kufry.

Gdy już zdecydujemy się na konkretny rodzaj bagażu musimy sprawdzić czy do wybranego przez nas modelu kufra, produkowany jest stelaż pasujący do naszego motocykla.

Kolejną ważną kwestią jest zabezpieczenie kufra – warto sprawdzić jakie zabezpieczenia zaprojektował producent i czy przygotował bezpieczny system montażu kufra na stelażu. Polecani przez nas producenci opracowują własne systemy zabezpieczeń, które skutecznie utrudniają otwarcie kufra przez niepowołaną osobę. Dobry zamek oraz solidny montaż stelaża mają także wpływ na bezpieczeństwo jazdy i komfort użytkowania.

Ostatnią kwestią jest pojemność kufrów – tutaj już każdy rider musi zastanowić się jakiego typu wyprawy planuje i jakiej przestrzeni bagażowej będzie potrzebował.

Na jakich producentów warto zwrócić uwagę?

Polecanymi przez nas producentami są Oxford, Ogio, Givi, Held, Sw-Motech, Q-Bag. Zajrzyj na naszą stronę internetową do zakładki Akcesoria – Bagaż i wybierz idealny sprzęt dla siebie!